Tworzywa sztuczne a naturalne – porównanie tworzyw

Kategoria: Blog

metal working

Tworzywa sztuczne i naturalne mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Niektóre z nich mogą być stosowane w przemyśle samochodowym, spożywczym, morskim, inne zaś w przemyśle farmaceutycznym czy wydobywczym . Dopiero bliższe zapoznanie się z nimi pozwala poznać ich konkretne cechy, które decydują o ich przyszłym użyciu.

 

Tworzywa sztuczne – charakterystyka

Tworzywa sztuczne są materiałami wytworzonymi z polimerów syntetycznych, które nie występują w naturze. Są w całości tworzone przez człowieka, przez modyfikowanie polimerów oraz dodawanie do nich różnego rodzaju dodatków. Jak wyjaśnia nasz specjalista z firmy firmy AnbiTech, wyróżniają się niejednym plusem. To przede wszystkim niski poziom gęstości, wysoka odporność na korozję czy łatwość przetwarzania. Tak jak każdy wyrób, posiadają również swoje wady, a do najpoważniejszych zaliczają się niewielka wytrzymałość na wysokie temperatury czy działania mechaniczne. Trzeba się również liczyć z długim czasem ich rozkładu oraz możliwością emisji do środowiska niebezpiecznych związków.

 

Tworzywa naturalne – charakterystyka

Tworzywa naturalne, w odróżnieniu od tworzyw sztucznych, pozyskiwane są ze źródeł naturalnych. Nie wymagają złożonych procesów technologicznych, a zaliczają się do nich m.in.  drewno, len, wełna, azbest, gips czy papier. Ich zalety różnią się w zależności od konkretnego materiału, a zatem drewno jest np. łatwe w obróbce i stanowi doskonały izolator termiczny, kamionka z kolei ma niewątpliwą twardość, jest odporna na działanie kwasów, korozję czy ściskanie oraz rozciąganie.

 

Porównanie tworzyw sztucznych i naturalnych

Tworzywa sztuczne i naturalne różnią się swoimi właściwości, ale tworzywami sztucznymi można w zasadzie zastąpić niemal każdy sztuczny materiał. Zazwyczaj mają nawet o wiele lepsze właściwości i większe zastosowanie, jednak nie wyróżniają się tak pozytywnym oddziaływaniem na środowisko. Należy rozsądnie wybierać konkretne wyroby, aby jak najlepiej wykorzystać ich możliwości i przetwarzać je zgodnie z konkretnymi potrzebami.